RAZORUŽAVANJE POVIJESTI

Prvi u seriji webinara “Razoružavanje povijesti” SENSE Centra i HUNP-a

Webinar "Razoružavanje povijesti - kako spriječiti da nastava povijesti postane nastavak rata drugim sredstvima” okupio je više od 30 nastavnika povijesti iz srednjih i osnovnih škola u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini,  Sjevernoj Makedoniji i Sloveniji.   Webinar su zajednički organizirali SENSE Centar za tranzicijsku pravdu i Hrvatska udruga nastavnika povijesti (HUNP)

Bio je to prvi u seriji webinara "Razoružavanje povijesti", koje će SENSE Centar u suradnji s HUNP-om održati tijekom ove godine i tako ponuditi forum gdje nastavnici mogu raspravljati o tome kako predavati o ratnim događajima iz 1990-tih na prostoru bivše Jugoslavije. Radi se o osjetljivim temama koje se najčešće izbjegavaju ili proizvoljno obrađuju u kurikulumima zemalja bivše Jugoslavije. Mnogi ratni događaji različito se interpretiraju od zemlje do zemlje, neki se niti ne spominju i u većini se slučajeva interpretacije temelje isključivo na jednom izvoru. Stoga je važno u pripremi nastavnih jedinica na pomenute teme obezbjediti pristup većem broju izvora, među kojima su i utvrđene činjenice na brojnim suđenjima pred Haškim tribunalom, Međunarodnim sudom pravde i nacionalnim sudovima.

Na početku webinara sudionicima je predstavljena opsežna arhiva SENSE Centra koja se sastoji od oko 15000 pisanih izvještaja sa suđenja za ratne zločine, više od 700 emisija pod naslovom TV Tribunal, sedam dokumentarnih filmova i pet interaktivnih narativa koje je SENSE proizveo u više od 20 godina praćenja rada Haškog tribunala. Svi ti sadržaji su danas dostupni na internetskoj stranici SENSE Centra.

Prvi u seriji webinara “Razoružavanje povijesti” bio je posvećen uništavanju istorijske, kulturne i vjerske baštine koja, kako je naglašeno, nije bila “kolateralna šteta” ratnih sukoba, već je razaranje spomenika predstavljalo pokušaj revidiranja povijesti i brisanja kulturnih, socijalnih i religijskih tragova identiteta određenih etničkih i vjerskih grupa.

Uvodno izlaganje na temu uništavanja spomenika održao je profesor Vjeran Pavlaković s Odsjeka za kulturalne studije Sveučilišta u Rijeci. On je naglasio da učenicima treba ukazati na važnost spomeničke baštine jer kulturni, vjerski pa i politički spomenici nose kompleksne poruke iz kojih trebaju učiti.

Na webinaru je posebno naglašeno da je vjerska i kulturna baština uništavana baš zato da bi se izbrisalo sjećanje na postojanje određenog naroda na datoj lokaciji. Prikazana su četiri videa iz interaktivnog narativa  Zatiranje istorije i sjećanja u produkciji SENSE Centra, posvećena uništavanju kulturne, istorijske i vjerske baštine u Bosni i Hercegovini, te granatiranju Dubrovnika, Starog mosta u Mostaru i sarajevske Vijećnice. Mada je motiv razaranja bio uništavanje "baštine drugih”, na meti napada su se često našli kompleksni kulturni spomenici kojima su pripisivana obiježja i karakteristike samo jedne etničke skupine iako predstavljaju dio povijesti svih naroda na tom području.

Nastavnici su održali radionice u četiri manje grupe gdje su raspravili kako koncipirati školski sat na temu prikazanih videa, kako bi temu približili učenicima i uz nju otvarali šira pitanja kao što je učenje o pojmovima kulturne i svjetske baštine ili o odgovornosti prema baštini svog ali i drugih naroda. Nastavnici su ocijenili da su prikazani kratki filmovi vrlo praktični za rad u učionici. Vjeran Pavlaković je pri tome istaknuo da je važno mladima dati alate za razvijanje analitičnosti i kritičnosti u proučavanju povjesne građe.

Sljedeći webinar u seriji “Razoružavanje povjesti” trebao bi se održati za tri mjeseca. Ako uvjeti dopuste, webinari će se vratiti u formu seminara i održavati  u SENSE Centru u Puli, kako su inicijalno i zamišljeni.