ZAKLJUČENA KAMPANJA „ZAJEDNO PROTIV VIRUSA PORICANJA"

Zatvaranje kampanje Srebrenica 25:Zajedno protiv virusa poricanja

Porukama predsjednika i glavnog tužitelja Mehanizma za kaznene sudove Carmela Agiusa i Serga Brammertza, haških istražitelja te žrtava, emitiranih danas u SENSE centru u Puli, zaključena je petodnevna kampanja “Srebrenica 25: Zajedno protiv virusa poricanja” u kojoj je sudjelovalo 16 organizacija civilnog društva iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Kosova.

 

Danas, na dan pada Srebrenice, sudionici kampanje ponovno su podsjetili da se i nakon 25 godina još uvijek negira opsežnost i karakter počinjenog zločina.

U video poruci iz Den Haaga, glavni tužitelj Serge Brammertz kaže da je "poruka mnogih današnjih dužnosnika i lidera: priznajemo naše žrtve, ali ne i vaše." Brammerz ističe da takav stav vrijeđa žrtve, poziva na sukob i dovest će do izloacije i stagnacije društva.

Zasad je u Srebrenici nemoguće govoriti o genocidu jer se on po zvaničnoj politici nije desio, upozorava u svojoj poruci iz Potočara Nedžad Avdić, koji je kao 17-godišnjak pukim slučajem preživio streljanje na brani Petkovci kod Zvornika. On smatra da je posebno za srpsku djecu važno da ih ne drže u mraku, da o Srebrenici uče i izvuku pouke.

Richard Butler, vojni analitičar Haškog tužiteljstva, podsjeća da postoji masa preciznih forenzičkih dokaza o tome kako i zašto su ubijene žrtve u Srebrenici: "Zahvaljujući internetu informacije su danas dostupnije nego ikad. Bilo tko, bilo gdje može pročitati te dokumente i iskaze svjedoka - i saznati istinu i izvuči vlastite zaključke".

Mirsada Malagić, koja je s padom Srebrenice izgubila muža, sinove, rođake i prijatelje, prisjetila se kako je u Haagu vidjela spomenik ženama ribara koje su čekale muževe koji se nikad nisu vratili. Kaže da bi žene Srebrenice trebale takav spomenik jer su uzalud čekale svoje sinove i muževe - samo njihov pogled ne bi bio bio uperen u more, nego u šume. "Spomenici su vrijedni, da podsjete šta se desilo i da se Srebrenica ne smije više desiti nikome", kaže ona.

Zaključujući kampanju sudac Carmel Agius je u video poruci iz Den Haaga podsjetio da su presude MKSJ kojima je utvrđen srebrenički genocid produkt opsežnih suđenja, više tisuća dokaza i preko tisuću svjedočenja. "Šokantno je da 25 godina kasnije još uvijek ima političara, akademika, novinara i drugih koji dovode u pitanje sudski utvrđene činjenice", kaže Agius i napominje da poricanje koje dolazi iz institucija nije rezultat neznanja, nego je namjerno. Zato smatra da je jako važna aktivna borba protiv poricanja i zahvaljuje svima koji sudjeluju o ovoj kampanji.

Nakon poruka iz Den Haaga i Srebrenice, prikazan je film "Izvan razumne sumnje" u produkciji SENSE, koji prikazuje  činjenice koje su utvrđene u sudskom postupku izvođenja dokaza o Srebrenici, kroz svjedočenja žrtava, priznanja neposrednih učesnika u zločinima i forenzičke ekspertize i suočava ih sa poricanjima, revizionističkim tumačenjima i umanjivanjima razmjera srebreničkih zločina.

Zaključujući kampanja "Srebrenica 25: Zajedno protiv virusa poricanja" voditelj SENSE Centra za tranzicijsku pravdu Mirko Klarin je pozvao prisutne i brojne partnerske organizacije civilnog društva u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori i Kosovu na nastavak borbe protiv epidemije poricanja zločina koja i dalje hara post-jugoslavenskim društvima toliko godina nakon rata.